Žijeme s teddy králíčky

Spondias mombin (Žlutý mombín, Ubos)

 

Popis rostliny:

Mombín pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky. Jedná se o vysoký strom dorůstající výšky až 25 m. Listy jsou lichozpeřené, dlouhé až 50 cm, samostatné lístky jsou vstřícné, kopinaté s ostrou špičkou, jemně pilovité. Lístků může být 5 - 19 v délce 5 - 15 cm. Kvete drobnými bělavými kvítky v latách dlouhých i 35 cm. Plody mají kožovitý povrch, žlutou až žlutooranžovou barvu a velikost 3 - 4 cm. Slupka je tenká, sladkokyselá dužnina je aromatická, pevná, dělají se z ní nápoje, kompoty a želé. Plody mají bohatý obsah železa a vitamínů A a C a díky tomu jsou doporučovány při anemii. Vyšší dávka lae může způsobit zvracení. Semeno obsahuje téměř z 1/3 olej. Mombín může plodit i 2 x za rok.

 

Zemina:

Protože netuším, jaká zemina by mohla vyhovovat, mombín mám v kombinaci klasického pěstebního substrátu a rašeliny.

 

Pěstování:

Pěstujeme v nádobě v bytě s letněním. Vzhledem k tomu, že pochází z oblastí deštného pralesa, bude mu vyhovovat teplo a vlhko.

 

Řez:

Řez a tvarování řeším pouze tak, aby nás nevystrnadil z bytu...

 

Rozmnožování:

Snadno se množí semeny nebo řízky, které bereme z polovyzrálých výhonů.

 

Zajímavost:

Našla jsem mnohé odkazy na léčivé účinky vlastně celé rostliny - hlavně kůry či někdy spíše lýka, plodů i listů. Kůra má působit proti bolesti, křečím, zánětům, má mít vlastnosti protizánětlivé, hojivé, protiplísňové, antibakteriální, antimykotické, antiseptické, hemostatické a antioxidační. Má mít vlastnosti antioxidantu, který odstraňuje z organizmu volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje proces stárnutí a degeneraci buněk. Kůra pomáhá při kožních chorobách.

 

19.10.2014

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--