Žijeme s teddy králíčky

Eugenia brasilensis (Brazilská třešeň)

 

Popis rostliny:

Eugenia brasilensis spadá do čeledi myrtovitých. Je to nízký stálezelený keř nebo strom původem z Brazílie. kde dorůstá až do 6 m výšky. Listy jsou tmavozelené, široce kopinaté, kožovité, vstřícné, se zřetelnou podélnou střední žilkou. Květy jsou drobné, bílé. Květy se objevují v hroznech na koncích letorostů několikrát do roka. Interval od opylení do sklizně je 4 - 5 týdnů. Plody jsou až 4 cm velké, ve zralosti tmavě červené, lysé, s jedním kulatým semenem. Plody se konzumují v plné zralosti, čersvé. Jsou šťavnaté, sladké, osvěživé. Dužnina je měkká, i slupka plodů je jedlá.

 

Zemina:

Vyžaduje půdu mírně kyselou, vlhkou, výživnou, bohatou na organické látky. Nesnáší přísušek, ale ani dlouhodobé zamokření.

 

Pěstování:

Dobře se pěstuje v bytě v nádobách při stálé teplotě. Pokud bychom ji zimovali, neměla by teplota spadnout pod 10°C, protože se pak výrazně snižuje plodnost. Krátkodobě dokáže snést pokles teploty až na -3°C. Při letnění potřebuje polostín. Každé 2 roky je dobré eugenii přesadit, dle růstu i dříve. Při nedostatečné závlaze dochází k opadu listů a plodů. 

 

Řez:

Eugenia se dobře tvaruje, ale není to nutné, protože sama vytváří dobře tvarovanou korunu.

 

Rozmnožování:

Velmi snadno se množí semeny, kdy semenáče mají stejnou kvalitu jako rodičovské rostliny. Kvete jž druhým rokem a za 3 až 4 roky přinášejí semenáče plody. Dále eugenii můžeme řízkovat. Řízky odebíráme v létě z vyzrálého dřeva. U keřovitých tvarů můžeme použít odkopků nebo rozdělení keře, kde tím plodnost rostliny ani nepřerušíme.

 

Foceno 4.5.2013

 

 

 

25.8.2013

 

 

 

27.4.2014

 

 

28.9.2014

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--