Žijeme s teddy králíčky

Chrysobalanus icaco (Zlatoplod slívový)

 

Popis rostliny:

Zlatoplod pochází z tropické části Střední Ameriky až po Floridu, v Jižní Americe se vyskytuje až po Brazílii, vyskytuje se v Karibiku a Západní Africe. Nejčastěji roste na pobřeží, ale proniká i do vnitrozemí. Někdy je vnímán jako nebezpečná invazivní rostlina, protože rychle roste a přizpůsobuje se, bývá vysazován a erodované půdě, kterou dokáže rychle pokrýt. Jedná se o keř či menší strom cca do 6 m. Listy jsou na větvích typicky dvouřadě uspořádané, jsou široce oválné až vejčité, 3–8 cm dlouhé a 2,5–6 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupě špičaté, kožovité, leskle zelené, někdy červeně naběhlé. Květy vyrůstají ve svazečcích na konci větví, jsou drobné, pětičetné, bělavé, tyčinek je mnoho, svrchní semeník srůstá ze 3 plodolistů, ale vyvíjí se pouze jediný. Plody jsou kulovité peckovice až 5 cm v průměru, nezralé jakoby pomačkané, přecházející od zelené k světle žluté s nafialovělým líčkem, v plné zralosti často celé temně fialové, obsahují šťavnatou dužninu a poměrně velkou pecku, která zaujímá minimálně polovinu objemu plodu. Plody jso jedlé.

 

Zemina:

V domovině roste na pobřeží, na kamenitých svazích, je tolerantní i k zasolení půdy. Zeminu jsem volila stejnou jako na tropy - lehce kyselejší, kombinaci běžného substrátu a rašeliny.

 

Pěstování:

Zlatoplod roste v domovině v teplotě nad 20°C, tudíž by měly vyhovovat bytové podmínky s letněním na balkóně.

 

Řez:

Výchovný.

 

Rozmnožování:

Semeny.

 

Zajímavost:

Brazilští vědci si nechali patentovat objev, substanci ze zlatoplodu, která dokáže zničit rakovinné buňky, které byly dosud rezistentní vůči nejrůznějším lékům  (rakovina prsu, mozku, plic, střev, hrtanu, slinivky břišní, ale především umí likvidovat leukemické buňky).

 

14.6.2015

 


 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--