Žijeme s teddy králíčky

Rollinia deliciosa (Biriba)

 

Popis rostliny:

Rollinia patří mezi Annonaceae, pochází z tropické Jižní Ameriky. Patří mezi rychle rostoucí tropické stromy. Dorůstá výšky 4 - 15 (i 20) m. Mladé větve jsou pokryté hustými hnědými chlupy. Střídavé kožovité tmavězelené lesklé listy v období sucha opadávají. Vyrůstají ve 2 řadách, mají eliptický tvar, délku do 35cm a šířku do 13cm. Spodní stranu mají pokrytou přisedlými bílými chloupky. Kvete v až 5cm chlupatém květenství složeném z 1 - 7 ks oboupohlavních zelených květů. Plody jsou jedlé a první sklizeň je již po 4 letech od vysazení. Mají kulatěsrdčitý tvar barvu žluté až hnědožluté. Povrch je dělený na šupinky. Dužina kašovité konzistence má barvu bílou a chuď příjemně sladklou a voňavou. Uvnitř jsou také černá semena dlouhá i 2cm. 

 

Zemina:

Volila jsem stejnou zeminu jako pro anony. Směs pěstebního substrátu, písku a rašeliny.

 

Pěstování:

Pěstujeme v nádobě v bytě s letněním v rozptýleném světle a v polostínu ve vlhkém prostředí. Proto rostlinu po vynesení ven opatrně přivykáme sluníčku, aby nedošlo k popálení rostliny. Přes zimu rostlinu zaléváme jen mírně, nehnojíme. V nejchladnějším období částečně opadávají listy, rostlina vypadá jako zvadlá. V době opadu listů rostliny kvetou a po tomto období začíná vegetační růst. Přesazují se v době vegetačního klidu.

 

Řez:

Řez a tvarování provádíme v období opadu listů, protože nové výhony raší z jizev po listech. Zkracují se dlouhé terminály o třetinu délky. Zaštípnutí vrcholu letorostu zastavuje růst rostliny.

 

Rozmnožování:

Rollinia se rozmnožuje semeny, je dobré je před výsevem minimálně na 1 den namočit. Vhodná je též stratifikace semen.

 

22.8.2015

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--