Žijeme s teddy králíčky

Solanum muricatum (Pepino)

 

Popis rostliny:

Pepino řadíme mezi lilkovité rostliny. Pochází z Peru a Kolumbie, odkud se rozšířilo do dalších subtropických oblastí i mimo americký kontinent. Solanum muricatum je vytrvalý polokeř zpočátku vzpřímeného, v dospělosti poléhavého nebo splývavého vzrůstu. Dorůstá cca 90 cm. Listy jsou lilkovité, řapíkaté, jednoduché, kopinaté až 15 cm dlouhé. Květy jsou oboupohlavé, zbarvené fialově-bíle nebo jen fialově. Plody jsou oválné, ve zralosti žluté až žlutooranžové s fialovým žilkováním. Plody jsou sladké, lahodné.

 

Zemina:

Vyhovuje mu půda lehká, propustná, výživná, s rašelinou a pískem, pH 5,5. Potřebuje dobrou zálivku, ale nikoli dlouhodobé přemokření. V době kvetení a tvorby plodů je potřeba přihnojovat cca každých 14 dní (Kristalon plod a květ, nebo Hoštické hnojivo). Na včasné kvetení a násadu plodů potřebujeme nejenom kvalitní zeminu a hnojení, ale i správnou velikost nádoby, ve které Pepino budeme pěstovat. Doporučuji květináče nebo truhlíky do objemu max. 20 litrů. Pokud dáme rostlinu do příliš velkého květináče, hodně koření a oddálí se tím kvetení a tím pozdě nasadí plody, které pak nestihnou dozrát - mohou však dále dozrávat po přenesení rostliny na podzim opět do bytu. Zemina v příliš malé nádobě zase rostlinu neuživí.

 

Pěstování:

Pepino se hodí na pěstování na balkónech, protože potřebuje hodně světla a tepla, snáší i sluneční úpal. Jen je potřeba zajistit rostlině adekvátní zálivku, ale nesmí být dlouhodobě přemokřelá. Roste rychle a bujně.

Mladé sazenice na jaře přesadíme do nádob (truhlíků, květináčů) a necháme je za oknem cca až do dubna, aby dobře zakořenily. Pozor na jaře s vynesením ven, protože Pepino nesnáší jarní mrazíky a pokud teplota klesne pod 5°C, zastavuje růst. Plody začínají dozrávat od léta až do podzimu. Pepino nesnáší chlad a mráz, takže na podzim přemístíme rostliny opět domů na jižní okno, kde nám ještě nezralé plody dozrají.

Pepino můžeme pěstovat jako jednoletou rostlinu, nebo ho můžeme zazimovat. Rostlinu ostříháme cca na 30 cm a zazimujeme. Na zimování je vhodná teplota 5 až 15°C a přiměřený dostatek světla. Na jaře z nových výhonů můžeme mít kvalitní řízky.

 

Rozmnožování:

Pepino můžeme rozmnožovat výsevem ze semen, jednodušší je ale řízkování, pokud máme k dispozici mateční rostlinu.

Na jaře přezimující rostlinu přihnojíme a Pepino začne obrážet. Z postranních výhonů odebereme řízky cca 10  až 15 cm, které dáme zakořenit do sklenice s vodou. Po týdnu se objeví kořeny a po dalším týdnu můžeme rostliny zasadit.

 

U nás máme Pepino rádi, je to nenáročná rostlina na pěstování. Tiše závidím pěstitelům, kteří tvrdí, že Pepino netrpí škůdci. U nás Pepino každoročně funguje jako lapač všech různých potvor. Takže vždy na jaře, krátce po přenesení rostliny ven, hubím mšice a někdy i svilušky. Ale úroda za to vždy stála!

 

Pepino, foceno 17.6.2012

 

 

První, ještě nezralé, "melounky". Foceno 3.7.2012

 

 

Pepina stále rostou, kvetou, dozrávají... Foceno 19.8.2012

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--