Žijeme s teddy králíčky

Psidium quajava

 

Popis rostliny:

Psidium quajava je tropický strom nebo keř pocházející z Kolumbie, ale rychle se rozšířil i do subtropického pásma. Listy jsou stálezelené, až 15 cm dlouhé, celokrajné, vstřícné, podlouhle eliptické, na spodní straně plstnaté. Žilnatina je zřetelná, na horní straně propadlá, na spodní straně listu vystouplá. Mladé větvičky jsou čtyřhranné. Květy jsou bílé, vonné, v průměru kolem 2,5 cm. Objevují se jednotlivě nebo po dvou až třech v úžlabí listů na mladých výhoncích. Plody jsou mnohosemenné bobule, které dozrávají za 5 měsíců po odkvětu. Jsou oválné, až 12 cm dlouhé, béžově žluté. Plody jsou jedlé s dužninou krémové konzistence, chutné.

 

Zemina:

Psidium quajava není na pěstování nijak náročná, snáší zeminu od cca pH 4,5 až po cca 8. Při pěstování v bytě v bytě volíme velikost květináče dle velikosti rostliny. Míchám 3 díly zeminy na citrusy, 1 díl pěstebního substrátu a 1 díl rašeliny + perlit.

 

Pěstování:

Velmi dobře se pěstuje v bytě, s letněním na zahradě či balkóně v létě. Udává se, že dospělá rostlina snese pokles teploty až do -2°C, já bych to ale neriskovala. Mladé rostliny mráz nepřežjijí.

 

Rozmnožování:

Psidium quajava se velmi snadno množí semeny, pro kvalitní ovoce je dobré semenáčky štěpovat kvalitními rouby. Dá se množit i odnožemi nebo hřížením, řízky se ujímají velice špatně. Rostlina začíná plodit už ve třech letech.

 

podzim 2012

 

 

 

22.6.2013 Quajávy zimu přežily v pohodě, jen akutně potřebovaly přesadit. A takto se jedné quajávě líbí ve velkém květináči na balkóně.

 

 

 

27.7.2013 Takoto teď vypadají mé quajávy

 

 

 

1.5.2014

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--