Žijeme s teddy králíčky

Theobroma cacao Forastero (Kakaovník pravý)

 

Popis rostliny:

Kakaovník je stálezelený strom pocházejíci z oblasti tropické střední Ameriky a Amazonie. Vyskytuje se v několika základních varietách: Criollo, Forastero a Trinitario. Kakaovník dorůstá 5 - 8 m, má tlustý kmen v průměru až 30 cm s plstnatými větvemi. Listy jsou tmavě zelené, až 30 cm dlouhé, celokrajné. Květy jsou oboupohlavní, kalich je růžový, koruna bělavá, mají 10 tyčinek ve 2 kruzích. Kakaovník plodí přímo na kmeni nebo na silných větvích. Doba zrání po odkvětu trvá asi 140 dní. Plodem je až 30 cm dlouhá protáhlá bobule žluté barvy. Zralý plod má hmotnost 300 až 500 g. Uvnitř plodu, který je nejprve zelený, potom žlutý a nakonec hnědý, je uloženo v pěti řadách 20–50 bobů. Povrch plodu je jemně hrboloatý, rozdělený 10 podélnými brázdami. Je rozdělen na 5 komor a v každé z nich jsou semena obklopená bělavým míškem nakyslé chuti. Semena = kakaové boby, jsou asi 2 cm dlouhá. 

 

Zemina:

Kakaovník mám ve směsi bežného substrátu s rašelinou; tj. v kyselejší půdě.

 

Pěstování:

Kakaovník potřebuje teplotu 20–35 stupňů po celý rok a také vlhko, stín a velkou péči. Vláha je velmi důležitá, stejně tak jako vlhkost, 80 – 100 %. Osvědčilo se mi rostlinu dát mimo přímé sluníčko.

 

Řez:

Výchovný.

 

Rozmnožování:

Semeny.

14.6.2015

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--