Žijeme s teddy králíčky

Psidium araca

 

Popis rostliny:

Psidium araca syn. Psidium guineense, Psidium mollis, Campomanesia multiflora pochází ze středu Jižní Ameriky. Je to stálezelený strom, listy jsou hodně podobné jako P. cattleianum, tuhé, hladké, lesklé, 5 - 8 cm dlouhé. Květy jsou bílé až krémové, nádherně voní. Plody mají sytě žlutou až naoranžovělou barvu, uvnitř je lahodná sladkokyselá dužnina s malými semeny. Některé prameny uvádějí, že P. araca je nejchutnější z psidií.

 

Zemina:

Vyhovuje lehčí substrát bohatý na živiny. Osvědčila se mi směs klasického pěstebního substrátu namíchaného s rašelinou a pískem. Přes léto pravidelně po 14 dnech přihnojuji.

 

Pěstování:

Psidia jsou obecně nenáročné rostliny na domácí pěstování. Vzhledem k tomu, že pochází z tropů, zvládá teplé zimování, ale čím víc tepla v zimě, tím potřebuje víc světla. Psidium araca je odolnější vůči nízkým teplotám, dospělá rostliny by měla zvládnout nárazově -3°C, dlouhodobě v zimě cca 10°C. Rostlinu umístíme na jaře ven až v momentě, když nehrozí mrazíky. Na jaře též hrozí popálení listů od sluníčka, ale rostlina si na sluníčko rychle zvykne. Listy jsou pak mnohem tužší, zelenější a odolnější, než při celoročním pěstování v bytě. Miluje letnění jako všechna psidia.

 

Řez:

Psidium snáší velmi dobře řez, poměrně rychle roste a po zkrácení větviček se hned větví. Častým řezem můžeme vytvarovat pěkný stromeček. Navíc plodí na jednoletých větvičkách. Psidium začíná kvést po třetím roce.

 

Rozmnožování:

Nejlépe semeny.

 

22.6.2014 Zatím malá, čerstvě přesazená rostlinka.

 

 

 

18.6.2016 Bude kvést.

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--