Žijeme s teddy králíčky

Psidium cattleianum

 

Popis rostliny:

Stálezelený strom dorůstající 3 - 7 m, pocházející z Brazílie. Listy jsou tuhé, hladké, lesklé, 5 - 8 cm dlouhé. Květy jsou bílé až krémové, nádherně voní. Plody jsou semenné bobule purpurové barvy. Jedlé. Právě díky chuti plodů se psidiu někdy říká "Jahodový keř".

 

Zemina:

Vyhovuje lehčí substrát bohatý na živiny. Osvědčila se mi směs substrátu na citrusy s přídavkem rašeliny a písku. Přes léto pravidelně po 14 dnech přihnojuji.

 

Pěstování:

Psidium cattleianum je celkem nenáročná rostlina na domácí pěstování. Svědčí jí letnění. Rostlinu umístíme na jaře ven až v momentě, když nehrozí mrazíky. Dospělá rostlina sice dokáže nárazově přežít až - 6°C, ale to již budou mrazem spálené všechny listy a slabé větvičky. Mladé rostliny nebudeme vystavovat chladu vůbec, mráz nepřežijí. Je důležité vystihnout správný čas, kdy dát rostlinu ven. Pokud mi psidium prošlo chladem (teploty lehce nad 0°C), vždy mi pak velmi dobře kvetlo. Pokud však "chytneme" pozdní jarní mrazíky, o rostlinu přijdeme. Na jaře též hrozí popálení listů od sluníčka, ale rostlina si na sluníčko rychle zvykne. Listy jsou pak mnohem tužší, zelenější a odolnější, než při celoročním pěstování v bytě.

Přes zimu rostlina zvládne teplý byt, jen mi vždy po přestěhování domů shodila část listů. V tomto případě je potřeba si dát pozor, abychom ji nepřisušili, to je opad listů mnohem větší.

 

Řez:

Psidium se nebojte tvarovat, poměrně rychle roste a po zkrácení větviček se hned větví. Častým řezem můžeme vytvarovat pěkný stromeček. Navíc plodí na jednoletých větvičkách.

 

Plody:

Psidium začíná kvést po třetím roce. Plodí na ročním dřevě. Některá psidia jsou částečně samosprašná, některá cizosprašná. Ale P. cattleianum by mělo být samosprašné. Chce to jenom dodržovat tyto zásady: Vzhledem k tomu, že plodí na ročním dřevě, na jaře rostlinu hodně ořežeme. Pak ji již necháme růst - opakovaným zaštipováním někdy nechce kvést. Psidium důsledně letníme.

 

Šestiletý stromek Psidium cattleianum (foceno 1.4.2012)

 

 

Tento krásný stromek mi zmrzl, nečekaný jarní mrazík -8°C psidium úplně spálil. Zbylo z něj pouze toto. Ale neuhynul úplně, obráží od kořenů. Toto je to samé psidium, focené 17.6.2012

 

 

 

22.6.2013 Takhle vypadají dvouletá psidia. Jedno začíná kvést.

 

 

 

27.7.2013 Obě psidia začala kvést.

 

 

 

 

25.8.2013 Bohužel, ani jedna rostlina plody neudržela. Ale jsou z nich moc pěkné stromky.

 

 

 

22.6.2014

 

 

 

26.7.2014  Dozrály první plody a zároveň má opět bohatě nasazeno na kvetení.

 

 

A toto je již první sklizeň.

 

 

24.10.2014 Obě katlejány jsem nastěhovala minulý víkend domů. Mají ještě zelené plody a doufám, že dozrají. Obě rostliny se opět chystají kvést.

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--