Žijeme s teddy králíčky

Passiflora alata (Mučenka křídlatá, Mučenka obří)

 

Popis rostliny:

Mučenka křídlatá (někdy též nazývána obří) je původem z tropické Ameriky. Jako ostatní mučenky je mučenka křídlatá bujně rostoucí liána, která se používá pro jedlé plody nazývané granadilla i jako stínící rostlina. Lodyhy jsou výrazně čtyřboké s úponky, listy řapíkaté, vejčité, celokrajné. Květy jsou červené, vonné, dorůstají až 10 cm. Plodem je žlutá až žlutooranžová vejčitá bobule. Jedlá lahodná sladkokyselá dužnina obsahuje velké množství semen.

 

Zemina:

Zemina má být kyprá, humózní, drenážovaná. Mučenka vyžaduje bohatou zálivku a pravidelné hnojení, ale nemá ráda dlouhodobé zamokření, nesmí stát ve vodě.

 

Pěstování:

Mučenky jsou teplomilné rostliny, potřebují teplé světlé prostředí. Mučenku křídlatou venku umístíme na přímé slunce. Hodí se i pro pěstování v bytě. Na jaře ji vynášíme ven, až když máme jistotu, že rostlinu neohrozí jarní mrazíky, jinak bychom o rostlinu přišli. Teplota by neměla klesnout pod cca 7°C. Potřebuje oporu, takže jsou vhodné konstrukce, po kterých se může pnout.

 

Řez:

Kůli bujnému růstu musí být řez radikální, pokud mučenku nepěstujeme jako pokryvnou rostlinu (jako zastínění tropického skleníku). Řez provádíme těsně před rašením, nebo až po sklizni. Lodyhy zakracujeme asi o 1/3, boční obrost na 2 - 4 očka. Hluboký jarní řez mučenka snáší špatně, nekvete nebo i uhyne.

 

Rozmnožování:

Mučenky množíme semeny, hřížením, ale nejjednodušší je řízkování.

 

Řízky této mučenky jsem získala od paní Ivy, která má moc pěkné stránky: Pokojovky

 

26.7.2014 Alata je celá orvaná od větru, ale na sluníčku se jí líbí.

 

 

21.9.2014  Alata mi krásně kvete a podle toho, jak má nasazeno na další květy, budeme si té krásy letos užívat dost a dost.

 

 

27.9.2014

 

 

1.10.2014 Alatu jsem přestěhovala domů, nutno říci, že je teď v obýváku těžká, intenzivní vůně.

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--