Žijeme s teddy králíčky

Annona cherimoya (Láhevník čerimoja)

 

Popis rostliny:

Annona cherimoya pochází z andských údolí ve výšce 1500 m nad mořem. Protože snáší i nižší teploty, najdeme ji i v subtropických oblastech. Mladé rostliny snesou krátkodobě - 3°C.  Je to menší, poloopadavý strom. Listy jsou světle zelené, oválné, krátce zašpičaťělé, jemně ochmýřené. Květy jsou žlutavé, u mladých rostlin se objevují současně s mladými lístky, u starších pak v jizvách po opadaných listech. Plody jsou i ve zralosti šedozelené, oválné až srdcovité a vypadají, jako by byly prsty pomačkané. Vyzrávání plodů od opylení do sklizně trvá 5 - 7 měsíců. Dužnina je bílá až růžově krémová, šťavnatá, sladkokyselá, krémové konzistence. Dužnina obsahuje větší množství tvrdých hnědých, až černě lesklých semen, která si v suchém prostředí uchovávají klíčivost až několik let. Annona cherimoya má mnoho odrůd forem, lišících se chutí, ranností, plodností.

 

Zemina:

Ideální je výživný substrát složený z jílu, štěrkopísku a rašeliny. Závlaha bohatá, přihnojujeme jednou za 3 týdny organickým hnojivem.

 

Pěstování:

Pěstujeme v nádobě v bytě s letněním. Nejlépe se čerimoje daří v rozptýleném světle a v polostínu ve vlhkém prostředí, přímé slunce není ideální. Proto při ji po vynesení ven opatrně přivykáme sluníčku, aby nedošlo k popálení rostliny.  Přes zimu je vhodná teplota 10 až 15°C. Nesnáší jarní mrazíky. Starší rostliny v době vegetačního klidu snesou mírný pokles teploty pod bod mrazu, cca pod - 4°C. Přes zimu rostlinu zaléváme jen mírně, nehnojíme. V nejchladnějším období částečně opadávají listy, rostlina vypadá jako zvadlá. V době opadu listů rostliny kvetou a po tomto období začíná vegetační růst. Přesazují se v době vegetačního klidu.

Moje poznatky: Cherimoly jsem měla vždy celoročně doma. Zkušení pěstitelé anon mi radili, abych dala cherimoyu ven, že oni je mají na přímém sluníčku, kde rostou báječně a lépe plodí. Tak jsem dvě cherimoly dala na východní stranu balkónu. Jednu jsem lehce přistínila, druhá byla na přímém slunci. U obou sluníčko spálilo 2/3 listů, z míst opadu listů začaly račit nové větvičky. Další rok již obě čerimoji byly od jaro do podzimu venku, a to na přímém slunci, protože na jižním balkóně prostě stín nevykouzlím. Došlo opět k popálení listů, ale nové listy již byly odolné. 

 

Řez:

Řez a tvarování provádíme v období opadu listů, protože nové výhony raší z jizev po listech. Zkracují se dlouhé terminály o třetinu délky. Zaštípnutí vrcholu letorostu zastavuje růst rostliny.

 

Rozmnožování:

Annona cherimoya se rozmnožuje semeny, semenáče jsou však variabilní. Možné je řízkování do písku či vzdušné hřížení. Pokud pěstujeme anony ze semen, je dobré je před výsevem minimálně na 1 den namočit. Vhodná je též stratifikace semen.

 

Zajímavost:

Většina anon má insekticidní vlastnosti, většinou nejsou napadány škůdci. Když semena anony upražíme, roztlučeme a smícháme s tukem, získáme mast proti vším, blechám a jiným kožním parazitům.

 

Láhevník starý cca rok a půl

 

 

 

8.5.2013 -  ze semene vypěstovaná anona rok stará

 

 

 

 

9.6.20113  ... Jak vyfotit dvoumetrovou anonu... Tohle místo normálně neobývá, přemístila jsem ji jen na focení.

 

 

25.10.2014 Čerimoju jsem už odstěhovala z balkónu domů. Trochu se povyrostla...

 

 

8.5.2015 Čerimoja byla vystěhována na balkón

 

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--