Žijeme s teddy králíčky

Malpighia glabra (Acerola, Barbadoská třešeň)

 

Popis rostliny:

Acerola pochází ze severních států Jižní Ameriky, do Evropy se dostala z Brazílie. Roste spíš jako keř, ale dá se tvarovat i do stromku. Listy má kopinaté, celokrajné, mladé lístky světlezelené, starší tmavězelené, lesklé, až 10 cm dlouhé. Je poměrně řídce olistěná. Květy jsou cizosprašné, růžové, rostoucí ve svazečcích. Acerola je velice okrasná, kvete několik měsíců. Plody jsou červené s žebrováním, kulovité. Slupka je tenká, ve zralosti až černá. Plody jsou jedlé, dužnina je dle zralosti kyselá až sladká, šťavnatá, s vysokým obsahem vitamínu C (má 30x více vitamínu C než citrón). Konzumovat se dá jen v plné zralosti. Plody mají po 3 tvrdých semenech.

 

Zemina:

Malpighia glabra není náročná na zeminu. Doporučuje se zemina těžší, směs, jílu, písku, rašeliny a zahradnického substrátu. Na jaře a v létě přihnojujeme.

 

Pěstování:

Dobře se pěstuje v bytě v nádobách. V létě jí vyhovuje teplota kolem 24°C, v zimě minimálně 13°C, nesnáší mráz. Na jaře a v létě zaléváme více, v zimě je potřeba zálivku omezit. Dobře snáší přísušek. Při bohaté zálivce Acerola sice bujně roste, ale kvalita plodů je horší.

 

Řez:

Řežeme jen pro udržení tvaru. Acerola má ohebné větve, dá se dobře tvarovat - používá se na bonsaje.

 

Rozmnožování:

Acerola se množí snadno všemi způsoby: semeny, řízkováním, vzdušným hřížením i hřížením v půdě. Řízky můžeme odebírat po celý rok, zakořeněné řízkovance sázíme do směsi listovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1. Semenáčky musíme štěpovat.

 

 

22.6.2013 Toto jsou mé dva vypěstované semenáčky.

 

 

 

 

25.8.2013

 

 

1.8.2014 Acerola rozkvetla.

 

 

27.9.2014

 

 


14.6.2015 Acerola přezimovala bez problémů, dokonce v zimě ve 2 etapách kvetla, ale nic z toho nebylo. Po vynesení na balkón rostlinu hodně popálilo sluníčko, opadala cca 1/3 listů, nyní zase hezky obráží a opět kvete. Snad budeme mít větší štěstí a dočkáme se plodů.

 

 

19.7.2015 Acerola mohutně kvetla a opět má nasazeno. Ale plodů máme zatím pomálu. (Ty další listy za větvičkou aceroly s plodem je bujně rostoucí máta).

 

 

4.10.2015 Acerolu mám už cca 14 dní doma, přece jenom se jí nelíbily nižší noční teploty. Stále kvete jak divá, ale hlavně dozrávají plody. I když jsou dozrálé doma, chuťově jsou výborné.

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--