Žijeme s teddy králíčky

Passiflora edulis Purple Giant

 

Popis rostliny:

Passiflora edulis Purple Giant je australský klon mučenky jedlé. Jako všechny mučenky je to popínavá liána. Listy jsou velké, výrazně trojlaločné, lesklé, až 18 cm dlouhé. Z paždí listů vyrůstají dlouhé úpony. Květy vyrůstají jednotlivě, v průměru mají až 8 cm. Plody jsou velké tmavě fialové jedlé oválné bobule, mnohem větší než u klasické mučenky jedlé.

 

Zemina:

Zemina má být kyprá, humózní, drenážovaná. Mučenka vyžaduje bohatou zálivku a pravidelné hnojení, ale nemá ráda dlouhodobé zamokření, nesmí stát ve vodě.

 

Pěstování:

Mučenky jsou teplomilné rostliny, potřebují teplé světlé prostředí, dobře snáší přímé slunce, je vhodné je též rosit. Při vegetačním klidu je ideální teplota 15°C. Mučenky na jaře vynášíme ven, až když máme jistotu, že rostlinu neohrozí jarní mrazíky, jinak bychom o rostlinu přišli. Rostliny potřebují oporu, takže jsou vhodné hrazdičky, po kterých se mohou pnout.

 

Řez:

Kůli bujnému růstu musí být řez radikální, pokud mučenku nepěstujeme jako pokryvnou rostlinu (jako zastínění tropického skleníku). Řez provádíme těsně před rašením, nebo až po sklizni. Lodyhy zakracujeme asi o 1/3, boční obrost na 2 - 4 očka. Hluboký jarní řez mučenka snáší špatně, nekvete nebo i uhyne.

 

Rozmnožování:

Mučenky množíme semeny, hřížením, ale nejjednodušší je řízkování.

 

Semena mučenek jsem zasadila 26.5.2012. A tady je již foto z 14.4.2013

 

 

 

22.6.2013 Mučenka je venku, ale značně "zmučená". Chladné jaro jí zrovna neprospělo, pak přišly nekonečné lijáky s 15°C a týden na to tropická vedra kolem 35°C. Vůbec si nedovolím odhadnout, kolik stupňů bylo u jižní zdi na balkóně, kam pere celý den sluníčko. Navíc zeď je obložená dlaždicemi, které silně akumulují teplo. Takže mučenka je na tom takto:

 


 

 1.10.2013 Mučenka vykvetla. Nádhera!


 


 

20.10.2013 Už se vyvíjí pod.


 


 


 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--