Žijeme s teddy králíčky

Eukalyptus citriodora (Eukalyptus citrónový)

 

Popis rostliny:

Eukalyptus pochází z Austrálie a Tasmánie. Jedná se o rychle rostoucí strom dorůstající až 100 m výšky. Vytváří dlouhé kopinaté listy. Mladé listy jsou světlé, protistojné, u starších rostlin střídavé. Rostlina obsahuje ve všech částech silici (eukalyptol, cineol).  Eukalyptus je vhodný na domácí pěstování, protože zlepšuje ovzduší zvláště v suchých panelákových bytech.

 

Zemina:

Eukalyptus je na zeminu nenáročný. Substrát by měl být dobře propustný, hlinitopísčitý (směs běžné zeminy, písku a rašeliny v poměru 2:2:1). Můžeme použít i směs běžného substrátu pro pokojové rostliny a rašeliny v poměru 3:3. Eukalyptus potřebuje pravidelnou, vydatnou zálivku, ale půda nesmí být dlouhodobě přemokřelá. Přes léto přihnojujeme.

 

Pěstování:

Eukalyptus potřebuje světlé místo, ideální je rozptýlené světlo bez přímého slunce. (Měli jsme eukalyptus na jižním okně a šel výborně). Snese letnění, ale pozor na jarní mrazíky. Přes zimu by měl mít sníženou teplotu, cca 5 až max. 15°C. Mé zkušenosti s pěstováním jsou takové, že bez problémů snese celoroční pobyt v bytě se zimní teplotou 23°C. Eukalyptus musíme každý rok přesazovat do většího kkvětináče, ale nesmí se porušit kořenový bal.

 

Řez:

Vzhledem k tomu, že v přírodě je eukalyptus jeden z nejvyšších stromů na světě, musíme si ho tvarovat "k obrazu svému". Mladou rostlinu doporučuji umístit na hrazdičku, rychle roste a pne se po hrazdičce, pak ji zaštipovat a tvarovat. Lze ji tvarovat do stromečku, vše záleží na vás.

 

Rozmnožování:

Množí se semeny, která klíčí cca po 14 dnech. Vysévají se na povrch půdy, kdy je jen lehce zatlačíme.

 

Eukalyptus jsme měli cca 6 let. Nejdříve se pnul po jižním okně, pak jsem ho sestříhala do stromečku, kmínek zesílil, stromek se dal dobře tvarovat. Jenže letošní zimu (2011 - 2012) snášel dost špatně, takže brzy z jara jsem ho dala na balkón. Nejdříve mladé lístky spálilo sluníčko, kdy začátkem dubna bylo 30°C, o týden později zkázu stromečku dokonal osmistupňový mráz. Hned jsme koupili novou rostlinu, protože byt příjemně provoní a osvěží.

 

Mladá rostlina eukalyptu, focená 17.6.2012

 

 

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--