Žijeme s teddy králíčky

Psidium cattleianum var. Lucidum

 

Popis rostliny:

Je to žlutoplodá varianta psidia cattleiany. Listy jsou tuhé, hladké, lesklé, 5 - 8 cm dlouhé. Květy jsou bílé až krémové, nádherně voní. Plody jsou semenné bobule žluté barvy. Jedlé, chutné.

 

Zemina:

Vyhovuje lehčí substrát bohatý na živiny. Osvědčila se mi směs substrátu na citrusy s přídavkem rašeliny a písku. Přes léto pravidelně po 14 dnech přihnojuji.

 

Pěstování:

Psidium cattleianum Lucidum pěstujeme stejně jako červenoplodou odrůdu. Je to celkem nenáročná rostlina na domácí pěstování. Svědčí jí letnění. Rostlinu umístíme na jaře ven až v momentě, když nehrozí mrazíky. Dospělá rostlina sice dokáže nárazově přežít až - 6°C, ale to již budou mrazem spálené všechny listy a slabé větvičky. Mladé rostliny nebudeme vystavovat chladu vůbec, mráz nepřežijí. Je důležité vystihnout správný čas, kdy dát rostlinu ven. Pokud mi psidium prošlo chladem (teploty lehce nad 0°C), vždy mi pak velmi dobře kvetlo. Pokud však "chytneme" pozdní jarní mrazíky, o rostlinu přijdeme. Na jaře též hrozí popálení listů od sluníčka, ale rostlina si na sluníčko rychle zvykne. Listy jsou pak mnohem tužší, zelenější a odolnější, než při celoročním pěstování v bytě.

Přes zimu rostlina zvládne teplý byt, jen mi vždy po přestěhování domů shodila část listů. V tomto případě je potřeba si dát pozor, abychom ji nepřisušili, to je opad listů mnohem větší.

 

Řez:

Psidium rychle roste a po zkrácení větviček se hned větví. Častým řezem můžeme vytvarovat pěkný stromeček. Plodí na jednoletých větvičkách.

 

Plody:

Psidium začíná kvést po třetím roce. Plodí na ročním dřevě. Některá psidia jsou částečně samosprašná, některá cizosprašná. Ale P. cattleianum Lucidum by mělo být samosprašné. Chce to jenom dodržovat tyto zásady: Vzhledem k tomu, že plodí na ročním dřevě, na jaře rostlinu hodně ořežeme. Pak ji již necháme růst - opakovaným zaštipováním někdy nechce kvést. Psidium důsledně letníme.

 

 

16.8.2013 Semena této žlutoplodé varianty psidia jsem získala nedávno, zatím vylezlo pár klíčků.

 

22.6.2014 Rostlinu jsem zastřihla, aby se začala větvit a už obráží...

 

 


18.6.2016 Má nasazeno na kvanta květů.

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--