Žijeme s teddy králíčky

Chrysophyllum cainito (Zlatolist)

 

Popis rostliny:

Zlatolist pochází ze Střední Ameriky a rozšířil se do dalších tropických oblastí.  Je to stálezelený strom dorůstající ve své domovině 5 - 16 metrů. Koruna je rozložitá, často se splývavými větvemi. Listy jsou vejčité, na obou koncích lehce zašpičatělé, hladké, střídavé s krátkými řapíky a čepelemi až 10 cm dlouhými. Spodní strana listů je zlatavě plstnatá, z vrchní strany pak tmavě zelená. Květy jsou nevýrazné, nevonné, drobné 3 - 5 mm. Jsou oboupohlavní. Vyrůstají jednotlivě nebo ve svazcích v úžlabí listů. Plody jsou kulovité, velikosti jablek, barvy zelenavě žluté, nebo růžové až červené a purpurové. Dužninu mají bělavou, šťavnatou, lahodnou, sladkou, ale bez kyselin.  Dužnina je rozdělena hvězdicovitě do pouzder, uvnitř každého pouzdra jsou hnědočerná semena s chutí mmandlí.

 

Zemina:

Zemina by měla být propustná, dobře drenážovaná, ale vlhká. Potřebuje hluboký květináč.

 

Pěstování:

Zlatolist je tropická rostlina, proto po celou vegetační dobu potřebuje dostatek světla, vysokou teplotu a dostatek vláhy.

 

Řez:

Pouze výchovný.

 

Rozmnožování:

Zlatolist se rozmnožuje semeny, klíčivost je 20 - 40 dní. Semenáčky zaplodí až cca za 7 let.

 

 

25.8.2013 - zatím mladá rostlinka

 

 

27.9.2014

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--