Žijeme s teddy králíčky

Annona muricata (Anona ostnitá, Graviola)

 

Popis rostliny:

Graviola pochází z Karibiku a severu Jižní Ameriky. Rozšířila se do dalších tropických oblastí, kde se pěstuje pro plody a pro své léčebné účinky. Jedná se o stálezelený strom, listy jsou celokrajné, lesklé, dorůstají až 20 cm na délku a 7 cm na šířku. Kvete oboupohlavnými květy přímo na kmeni. Plody jsou pokryty ostny a hmotnost plodu může kolísat od 1/2 kilogramu do několika kg. Krémová dužnina je velmi lahodná, sladkokyselé chuti s pudinkovou konzistencí a je považována za nejchutnější z anon. Plod obsahuje černá lesklá semena, která jsou jedovatá. Annona muricata dokáže plodit v průběhu celého roku, ale než semenáček dokáže udržet plod, může to trvat 5 let i více.

 
Zemina:

Jako ostatní anony mám Graviolu v kyselejší zemině - směsi rašeliny, pěstebního substrátu s přídavkem jílu a písku. Zálivka přes léto bohatá, v zimě zálivku hodně omezíme a zaléváme, až když je substrát proschlý. Koření hluboce, je potřeba vysoký květináč.

 
Pěstování:

Graviola je tropická rostlina, tomu přizpůsobíme pěstování. Teplota by celoročně neměla klesnout pod 17°C, v zimě je potřeba zajistit i dostatek světla a významně omezit zálivku. V létě můžeme Graviolu letnit. 

 

Řez:

Řez a tvarování provádíme v období opadu listů, protože nové výhony raší z jizev po listech. Zkracují se dlouhé terminály o třetinu délky. Zaštípnutí vrcholu letorostu zastavuje růst rostliny.

 

Rozmnožování:

Velmi dobře se rozmnožuje semeny.

 

Zajímavost:

Annona muricata je brána jako léčivka, v tradiční medicíně se používá jak ovoce, tak listy, kůra a kořeny. Výzkumy prokazují obsah specifických látek zvaných jako annocenové acetogeniny. Tyto látky mají ničit rakovinné buňky, Graviola má dále zlepšovat imunitu, snižovat hladinu cukru v krvi, regulovat hladinu cholesterolu, snižovat krevní tlak. Účinné látky mohou působit proti některým virům, je používána na herpes – opar. Čaj připravovaný z Gravioly se používá při chřipkách k vyvolání pocení a snížení teploty. Jen pozor, existují i výzkumy, které prokazují, že listy jsou mírně toxické.

 

22.6.2014

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--