Žijeme s teddy králíčky

Arbutus unedo (Planika) - zakrslá forma

 

Popis rostliny:

Planika je keř nebo malý strom, v domovině dosahuje vzrůstu až 10 m. Pochází ze Středomoří, ale najdeme ji v Západní Evropě, na Krymu i některých subtropických oblastech. Arbutus unedo patří do čeledi Ericaceae - vřesovité. Je značně přizpůsobivý. Často se vysazuje jako okrasný strom, zakrslá forma je vhodná na pěstování v nádobě v bytě. Listy jsou stálezelené, lesklé, vstřícné, úzké, kopinaté, kožovité, mírně zoubkované, 5 - 8 cm dlouhé. Řapíky jsou lehce plstnaté. Květy jsou bílé až lehce růžové, drobné cca 1 cm, okoličnaté, tvaru džbánku. Splývají v bohatých latách na konci větví. Květy se objevují od konce podzimu do jara. Plody jsou malé kulovité bobule v průměru 2 - 3 cm. Nejdříve jsou žluté, ve zralosti červené. Povrch slupky je zrnitý. Dužnina má krémovou konzistenci se spoustou drobných semen. Plody jsou jedlé, byť nevalné chuti. Planika je remontantní, takže na rostlině můžeme současně objevit květy i plody v různém stadiu zralosti.

 

Zemina:

Planika není náročná, vyhovuje jí hlinitopísčitá zemina, dobře drenážovaná. Spíš snese krátkodobý přísušek, než dlouhé zamokření, zvláště v zimě.

 

Pěstování:

Arbutus unedo můžeme pěstovat v nádobě v bytě, přes zimu omezíme zálivku. Nemá zvláštní nároky na světlo. Kdo má skleník, kde teplota krátkodobě neklesne pod -8°C, lze Planiku pěstovat celoročně ve skleníku. Na jaře nastupuje brzy do vegetace. Proto při přesunu ven se musíme vyvarovat jarních mrazíků, které by mladé výhonky poškodily. Stejně tak prudké jarní slunce může rostlinu spálit. Dospělá rostlina snese v létě i 45°C, na přímém slunci však může dojít k úpalu listů.

 

Řez:

Provádí se jen prosvětlování koruny a zakracování terminálu pro zvětšení bočního obrostu.

 

Rozmnožování:

Semeny, řízky, hřížením.

 

Foceno 4.5.2013

 

 

 

27.7.2013

 

 

 

 

25.8.2013

 

 

 

26.7.2014  Planika bude kvést.

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--