Žijeme s teddy králíčky

Carissa grandiflora

 

Popis rostliny:

Carissa grandiflora je stálezelený keř nebo nízký strom pocházející z Afriky ze státu Natal. Proto se také označuje jako "Natalská švestka". Všechny části rostliny obsahují mléčnou šťávu, která může působit dráždivě. Všechny části rostliny mimo plodů jsou jedovaté!  Listy jsou tmavě zelené, kožovité, lesklé, 2,5 až 8 cm dlouhé. Rostlina má nápadně dlouhé jednoduché nebo dvojité trny. Květy jsou velké, vonné, bílé nebo růžové s široce rozevřenou pětiplátečnou korunou. Mají pomerančovou vůni. Vrůstají buď jednotlivě nebo ve skupinách v paždí listů. Květy se často objevují na rostlině spolu s plody. Plodem je vejčitá bobule podobná švestce, hladká, lesklá, zářivě červená až 5 cm velká. Dužnina je růžová a v nedozrálém stavu obsahuje bílý latex. Teprve plně vyzrálá je chutná. Ve středu dužniny jsou malá, plochá, hnědá semena.

 

Zemina:

Carissa nemá zvláštní nároky na půdu. Nesmí být přemokřelá a studená. Snáší i mírný přísušek.

 

Pěstování:

Dá se pěstovat mnoha způsoby: od plazivé formy přes keře až po nízké stromy na slunném i stinném stanovišti. Nesnáší mráz. Stářím rostlina získává na odolnosti vůči chladu, dokáže pak zvládnout teploty až - 3°C. Osvědčilo se pěstování v nádobách v bytě s letněním na zahradě či balkóně. Přes zimu však potřebuje zimní klid, ideální je bezmrazá světlá místnost a v tomto období omezíme zálivku.

 

Řez:

V nádobách řezem usměrňujeme tvar a velikost rostliny.

 

Rozmnožování:

Carissu množíme ze semen. Klíčivost semen je velice dobrá, vhodné je semenáčky roubovat.

 

podzim 2012

 

 

 

22.6.2013

 

 

22.6.2014

 

 

 

26.7.2014  Carissa bude kvést.

 

 

 

2.8.2014 První květ

 

 

27.9.2014

 

 

28.9.2014

.

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--