Žijeme s teddy králíčky

Morinda citrifolia (Noni Citusolistá)

 

Popis rostliny:

Noni Citrusolistá je subtropický strom, který dorůstá v domovině kolem 5 metrů i výše. Domovinou noni je Havaj, jih Indie a Malajsie. Má velké, vejčité, až 45 cm dlouhé, leskle zelené listy, vtřícné, celokrajné. Drobné bílé květy jsou směstnány do stopkatých podlouhlých strboulů. Plody jsou drobné žlutozelené peckovičky seskupené těsně vedle sebe, takže skládají nepravý plod o velikosti vejce. Dužnina je bílá. Plody jsou velmi ceněny pro své léčebné účinky. Noni plodí hojně a brzy, někdy již třetím rokem. Plody dozrávají po celý rok.

 

Zemina:

Noni je nenáročná na zeminu, vyhovuje běžný rašelinový substrát a dostatek vláhy. Důležitá je odpovídající velikost květináče.

 

Pěstování:

Noni je stálezelená rostlina vhodná i pro pěstování v bytě s možností letnění. Má ráda slunné stanoviště, to je důležité hlavně v zimě. Uvádí se, že při přezimování by teplota měla odpovídat cca 20°C, ale mě takto jedna rostlinka uhynula a druhou jsem zachránila jen přenesením na hodně teplé stanoviště. Nejlépe přezimovala rostlina na jižním oknem nad topícím radiátorem. Noni jsem si vypěstovala ze semen.

 

Zajímavost:

Plody Noni jsou ceněny jako malý zázrak pro svoje léčebné účinky. Udává se, že Noni silně posiluje imunitní systém, dále má posilující účinky při všech virových onemocněních. Používá se při infekcích, chronických i akutních, zánětech a kvasinkových onemocněních, i při alergiích. Nově jsou zkoumány účinky při rakovinném bujení. Obsahuje proxeronin, který působí na hormonální rovnováhu, posijuje kosti, kůži, nehty. Má pozitivní vliv na psychiku. Noni se dopuručuje při snižování cholesterolu v krvi. Má vliv na energetickou hladinu, zlepšuje výdrž, zamezuje únavě. Urychluje hojení ran.

 

Takže se těším, až mi Noni zaplodí....

 

26.5.2012 jsem zasadila semena.

4.8.2012 vzešla první rostlina, následovaly další. Semena jsem zasadila do různých prostředí. Vzešla pouze ta, která byla v pařníčku na jižním okně, kde téměř od rána do večera doslova pralo sluníčko. Těžko se dohadovat, jaká tam byla teplota, ale semena jsem nejspíš doslova "uvařila". Přesto jim tyto podmínky svědčily a semena vyklíčila. Ostatní semena byla též na jižním okně, ale bez pařníčku nevyklíčila.

 

 

Foceno 14.4.2013

 

 

 

9.6.2013 Noni mi začíná kvést!

 

 

 

23.6.2013

 


 

 20.10.2013  Noni je doma. Miloš ji říká "velká mrcha", no drobeček to rozhodně není...


 


 

15.12.2013  A takhle vypadají zralé plody. Dokud jsou na stromě, jsou krásné bílo-žluté, masité, prostě k nakousnutí. Jenže jak upadnou, prakticky okamžitě se začíná měnit vzhled, konzistence a hlavně odér. Jakmile plod upadne, začne "sklovatět" a nepředstavitelně smrdět. Je to skoro všelék, jen nevím, jak to přes ten smrad pozřít...


 


 

 V zimním období přisvěcujeme. Toto je speciální světlo na rostliny - s určitými vlnovými délkami a s dostatačným počtem lumenů. Jen to z venku vypadá, jak kdyby u nás byla pěstírna trávy nebo otevřený bordel...


 


 


 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--