Žijeme s teddy králíčky

Passiflora edulis (Mučenka jedlá)

 

Popis rostliny:

Mučenka jedlá nebo také nazývaná maracuja je bujně rostoucí stálezelená liána pocházející z jižní Brazílie. Pěstuje se snad ve všech subtropických a tropických oblastech světa a patří k nejčastěji pěstovaným mučenkám v domácím i plantážnickém pěstování. Lodyha dorůstá v tropech až několik desítek metrů. Listy jsou velké, výrazně trojlaločné, lesklé, až 18 cm dlouhé. Z paždí listů vyrůstají dlouhé úpony. Květy vyrůstají jednotlivě, v průměru mají až 8 cm. Plody jsou jedlé oválné bobule.

 

Zemina:

Zemina má být kyprá, humózní, drenážovaná. Mučenka vyžaduje bohatou zálivku a pravidelné hnojení, ale nemá ráda dlouhodobé zamokření, nesmí stát ve vodě.

 

Pěstování:

Mučenky jsou teplomilné rostliny, potřebují teplé světlé prostředí, dobře snáší přímé slunce, je vhodné je též rosit. Při vegetačním klidu je ideální teplota 15°C. Mučenky na jaře vynášíme ven, až když máme jistotu, že rostlinu neohrozí jarní mrazíky, jinak bychom o rostlinu přišli. Rostliny potřebují oporu, takže jsou vhodné hrazdičky, po kterých se mohou pnout.

 

Řez:

Kůli bujnému růstu musí být řez radikální, pokud mučenku nepěstujeme jako pokryvnou rostlinu (jako zastínění tropického skleníku). Řez provádíme těsně před rašením, nebo až po sklizni. Lodyhy zakracujeme asi o 1/3, boční obrost na 2 - 4 očka. Hluboký jarní řez mučenka snáší špatně, nekvete nebo i uhyne.

 

Rozmnožování:

Mučenky množíme semeny, hřížením, ale nejjednodušší je řízkování.

 

Mučenka jedlá, focena 17.6.2012. Při letošním bláznivém jaru, kdy jeden týden bylo 30°C a za týden zase mrzlo, pak bylo zase 30°C, jsme mučenku stěhovali ven - dovnitř - ven - dovnitř, opakovaně, nesčetněkrát.

 

 

Foceno 19.8.2012

 

 

26.7.2014  Mučenka mohutně kvete a plodí... Hlavně aby plody dozrály.

 

 

 

21.9.2014  Letos eduliska mohutně kvetla a tak se těšíme, až plody dozrají.

 

 

25.10.2014 Tak mučenku jsem minulý víkend již odstěhovala domů. Jen doufám, že plody v bytových podmínkách dozrají.

 

 


8.5.2015 Mučenka putovala ven.

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--