Žijeme s teddy králíčky

Feijoa sellowiana / Acca sellowiana (Fejchoa)

 

Popis rostliny:

Stálezelený keř nebo strom dosahující až 5 m výšky. Pochází ze subtropických lesů Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. Dnes je fejchoa rozšířena ve všech subtropických oblastech. Listy jsou vstřícné, eliptické, až 7 cm dlouhé, celokrajné, kožovité, modrozelené, na líci hladké a lesklé, na spodní straně typicky plstnaté s vystouplou žilnatinou. Květy vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě nebo po dvou. Jsou oboupohlavní. Květy jsou jedlé. Fejchoa začíná plodit třetím až čtvrtým rokem a k dobré plodnosti je vhodné doopylování. Plody jsou podlouhlé vejčité bobule až 6 cm dlouhé. Plody se rychle kazí, po sklizni vydrží cca do 5 dní.

 

Zemina:

Zemina musí být propustná. Ideální hlinitopísčitá, humózní s dostatkem písku, ale bez vápna. Snese spíše přísušek než rozbahněnou půdu, ale v období kvetení a násady plodů potřebuje bohatou zálivku a hnojení. Na jaře pro bohaté kvetení potřebuje hnojivo s vyšším obsahem fosforu.

 

Pěstování:

Fejchoa je celkem nenáročná rostlina hodící se na pěstování v bytě s letněním. Má ráda sluníčko. V zimě by měla mít chladnější přezimování, cca do 15°C. Zvládne i teplejší přezimování, ale musí mít dostatek světla. V bytě mi na jaře, jakmile začalo víc svítit sluníčko, doslova "divočila", mnohdy i vykvetla. Fejchoa je chladuvzdorná, ale v trvale chladném prostředí neplodí. Snese až -5°C, které však poškozují listy, krátkodobě i -10°C. Letos v dubnu mi bez poškození prošla mrazem -8°C, byť byla z bytu napučelá.

 

Řez:

Řez je bezpodmínečně nutný každoročně po odplození, protože fejchoa kvete na letorostech.

 

Rozmnožování:

Fejchou může vypěstovat ze semene, která vyséváme ihned po vyjmutí z plodu. Možné je i řízkování (řízky koření podprůměrně), úspěšnější je hřížení.

 

Toto je cca šestiletý stromek. (foceno 17.6.2012). Tato Fejchoa mi letos po přenesení na balkón přešla mrazem -8°C. Teď takto krásně obrostla.

 

 

Toto je nová mladá rostlina (foceno 17.6.2012)

 

 

 

 

27.7.2013 Všechny tyto fejchoy jsou již "na pravdě boží", nepřežily zimu. Mám nový stromeček, tak snad bude mít větší štěstí.

 

 

 

25.8.2013

 

 

 

26.7.2014

 

 

11.4.2015 Fejchoa přezimovala dobře, dokonce doma začala kvést. Dnes šla na balkón.

 

 


14.6.2015 Z prvního kvetení nic nebylo, všechny květy opadaly, ale má hodně nasazeno a opět začíná kvést. Tak snad nyní... Fejchoa je prostě nádherná rostlina.

 

 

27.6.2015 V plném květu...

 

 

4.10.2015 Získala jsem ještě další fejchou, opylovače. Dost se děsím, až budou muset na zimu domů, přece jenom je to strom.

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--