Žijeme s teddy králíčky

Synsepalum dulcificum (Miracle fruit)

 

Popis rostliny:

Synsepalum dulcificum patří do čeledi zapotovité. Pochází z tropických lesů západní Afriky. Je to pomalu rostoucí stálezelený keř bohatě obrostlý tmavozelenými lístky.  V domovině dorůstá 2 až 5 metrů. Plody jsou 2 až 3 cm nachově červené peckovice, dozrávají 3 až 4 týdny po odkvětu. Strom bohatě plodí. Plodům se říká "Miracle fruit" (zázračné plody), protože po konzumaci plodu vše kyselé chutná sladce. Způsobuje to glykoprotein miraculin, který se váže na receptory rozpoznávajícími kyselou chuť. Účinek trvá cca hodinu.

 

Zemina:

Kyselá, dobře propustná, bohatá na živiny (rašelina + perlit). Pravidelně přihnojujeme hnojivy se stopovými prvky. Rostlina potřebuje vlhkost, ale půda nesmí být přemokřelá.

 

Pěstování:

Synsepalum dulcificum potřebuje hodně světla a tepla. Ideální je teplé, slunné stanoviště, třeba jižní okno. Teplota by se měla pohybovat mezi 24 až 30°C. Pokud teplota klesne pod 24°C, musíme být opatrní se zaléváním, mokro a chlad by rostlinu zahubily. Občas můžeme nechat substrát úplně vyschnout. V létě můžeme dát rostlinu ven na slunné chráněné místo. Mladé rostlinky může poškodit ostré polední slunce, větším rostlinám žár nevadí. Rostlina má ráda rosení. Synsepalum dulcificum plodí po celý rok, proto ho patřičně přihnojujeme hnojivy obsahujícími stopové prvky.

Rostlinku přesazujeme, až když kořeny zaplní celý objem květináče a nový květináč dáme jen o něco větší, než je kořenový bal. Pokud bychom rostlinu přesadili do příliš velkého květináče, mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

Mám zatím malinkou, cca půlroční rostlinku, pěstuji ji pod krytem z plastové lahve, abych zajistila vlhčí mikroklima.

 

Řez:

Řežeme málo, jen na prosvětlení a zmlazení, jako všechny keřové rostliny.

 

Rozmnožování:

Nejjednodušší je množení semeny, která jsou spolehlivě klíčivá.

 

Synsepalum dulcificum, cca půlroční rostlinka. Foceno 20.6.2012

 

 

Rostlinka roste, musela jsem ji přesadit. Foceno 16.9.2012

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--