Žijeme s teddy králíčky

Ficus carica (Fíkovník smokvoň)

 

Popis rostliny:

Rychle rostoucí opadavý keř nebo šlechtěný statný strom dorůstající 3 - 5 m. Listy jsou opadavé, dlanité, nepravidelně vykrajované, s třemi až pěti laloky. Květy jsou drobné, uvnitř plodenství, v sykóniu.

 

Zemina:

Hlavně dobře drenážovaná, výživná, jílovitá, mírně zásaditá až neutrální, s odstupňovaným obsahem dusíku. Pokud to přeženete s hnojením dusíkem, velmi bujně roste, ale dřevo může být na konci sezóny nevyzrálé a nepřežije zimu. Je lépe používat hnojiva s fosforem s postupným uvolňováním živin.

 

Pěstování v kontejnerech:

Fíkovník můžeme velmi dobře pěstovat v kontejnerech.  Stačí mu nádoba cca 30 cm v průměru, stísněný prostor pro kořeny mu nevadí, spíše naopak. Postupně přesazujeme do větších kontejnerů. Někteří pěstitelé doporučují každé cca 3-4 roky řez kořenů, kdy se odstraní čtvrtina až polovina kořenového systému, vymění se zemina a zastřihne se odpovídajícím způsobem i nadzemní část. Toto provedeme buď na konci podzimu nebo brzy na jaře.

Fíkovníky potřebují během zimy vegetační klid, nízká teplota je nutností. Zeminu v období vegetačního klidu udržujeme lehce vlhkou, neměla by přeschnout. Pro rašící rostliny jsou velmi nebezpečné jarní mrazíky, kdy i teplota těsně pod nulou dokáže zlikvidovat listy a výhony. Fíkovník většinou obrazí, ale s úrodou se můžeme rozloučit. Přitom stěhovat ven bychom ho měli co nejdříve, jak to teplotní podmínky dovolí, abychom zadrželi nárůst nových výhonů. Rostliny, které již vstoupily do vegetace, pozvolna přivykáme venkovním podmínkám, protože by mohly být poškozené úpalem. Přes léto fíkovník dáme na co nejvíc chráněné slunné místo. V době tvorby až zrání plodů fíkovník potřebuje hodně vody. Mnohdy je opad plodů způsoben právě nedostatkem vody. Pozor na teplotní šoky - plná konev studené vody může způsobit teplotní šok a opad plodů. Zaléváme odraženou, přiměřeně teplou vodou.

Fíkovník odnášíme na podzim až těsně před prvními mrazíky, neuškodí ani krátkodobý lehký pokles teploty pod nulu. Rostlina shodí listy a snáze se zazimuje.

 

Řez:

Rostlinu tvarujeme tak, aby byla co nejnižší - kůli přezimování. U starších rostlin pro zvýšenou tvorbu mladého obrostu provedeme na jaře hluboký řez. Rostliny stříháme koncem března, než zahájí růst. Odstraníme mrtvé a poškozené dřevo a tenké a slabé větvičky. Ponecháme jen silné větvičky, na kterých budou plody. Zastřihneme nové výhony za čtvrtým až pátým listem.

 

Rozmnožování:

Fíkovník se snadno řízkuje, hříží i roubuje. Řízkujeme koncem zimy až začátkem jara, řízek umístíme do nádoby s perlitem a již za měsíc má již hezké kořeny.

 

S pěstováním fíkovníku nemám osobní zkušenosti, fíkovníky pěstoval Miloš. Po letech jsme koupili malou rostlinku a uvidíme... Největší problém u nás bude přezimování, ale snad to půjde...

 

Mladá rostlinka fíkovníku, focená 17.6.2012

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--