Žijeme s teddy králíčky

Lonicera kamtschatica Duet (Zimolez kamčatský)

 

Popis rostliny:

Zimolez kamčatský patří do čeledi zimolezovitých. Pochází z Východní Sibiře a z poloostrova Kamčatky. Zimolézů máme více jak 60 druhů, většina jich je cizosprašných, ale jsou vyšlechtěny i samosprašné odrůdy. Odrůda Duet je samosprašná. Zimoléz je opadavý keř, který dorůstá 1,5 metru. Listy jsou podlouhlé až kopinaté, celokrajné, světle zelené. Listy začínají usychat již během července, protože zimoléz má velmi krátkou vegetační dobu. Vykvétá, jakmile se trošku oteplí, někdy již v únoru, při delší zimě v březnu. Květy jsou žluté, velké až 3 cm. Plodem jsou bobule soudkovitého tvaru, barvy modročerné, ojíněné. Jsou chutí velmi podobné borůvkám, opravdu velice chutné. Dozrávají v průběhu května. Zimoléz je opravdu vhodný na pěstování v nádobách, protože nevymrzá. Udává se, že snese i -45°C, což v našich podmínkách nehrozí.

 

Zemina:

Zimoléz je nenáročný na zeminu, vždy jsem ho měla v klasickém zahradnickém substrátu s lehkou příměsí rašeliny. Jen nemá rád časté vysychání. Dobré je přihnojovat. Hnojila jsem ho buď Cereritem, další rok granulovaným koňským nebo kravským hnojem.

 

Pěstování:

Mám Zimolez celoročně na balkóně v 70 litrovém barelu.

 

Řez:

Mladé rostliny neřežeme. Druhým rokem zakracujeme větve o cca 8 cm, protože tím stimulujeme dobrý růst obnovujících výhonů, které vyrůstají ze základu větví mladé rostliny. Řez provádíme pouze v době vegetačního klidu, na podzim nebo brzy na jaře před rašením. Staré rostliny prosvětlujeme.

 

Rozmnožování:

Zimolez lze snadno řízkovat. Používáme zpola vyzrálé řízky o délce 10 cm řezaných na přelomu července a srpna nebo pomocí vyzrálých řízků o délce 20 cm řezaných v litopadu. Množit můžeme i hřížením.

 

Zajímavost:

Měla jsem Zimolézy dva, cizosprašné odrůdy Altaj a Amur. Každý keř vypadal jinak, každý měl i jiný tvar plodů. Jeden měl plody soudkovité, druhý kulaté, ale chuťově zaměnitelné, skvělé! Jenže v kořenech jednoho keře se mi uhnízdili mravenci a musela jsem ho zlikvidovat - i když ne tak úplně, jen jsem ho přesadila do volné půdy cca 100 m daleko. Ale už nedocházelo ke vzájemnému opylení, takže neplodil ani jeden. V zahradnictví Kruh mi pan majitel poradil, abych koupila samosprašnou odrůdu Duet, že mi opylí i druhý cizosprašný Zimolez. No, i odborník se může mýlit... Problém byl v tom, že Duet kvete výrazně později, takže k opylení nedochází. Proto jsem si na balkóně nechala jenom samosprašnou odrůdu Duet.

 

8.5.2013

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--