Žijeme s teddy králíčky

Amelanchier Lamarckii Vicky (Muchovník Lamarckův)

 

Popis rostliny:

Muchovníky pocházejí z kanadských prérií. Amelanchier Lamarckii je krásný keř nebo strom dorůstající běžně 2 metrů, v domovině podstatně více. V našich podmínkách prospívá, protože je odolný proti vymrzání. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické, lehce ochmýřené. Květenství jsou hroznovitá, květy až 2 cm velké. Muchovník kvete již od dubna, plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Plody jsou malvice, zpočátku červené, pak až modročerné, ojíněné, chuti sladké a šťavnaté. Amelanchier je samosprašný, začíná plodit již ve třetím roce.

 

Zemina:

Ideální na výsadbu je dobrá kompostová zemina.

 

Pěstování:

Já mám muchovník celoročně na balkóně v 70 litrovém barelu. Krásně roste a nevymrzá. Oproti jiným muchovníkům se mi daří zapěstovat hezký stromeček. Vyhovuje mu slunné stanoviště. Loni jsem ho měla na východní straně balkónu, ale začal mi chytat plíseň. Přesunula jsem ho na jižní stěnu, kde se mu teď daří náramně.

 

Řez:

Po třetím roce, kdy rostlina začíná plodit, udržujeme řezem výšku na úrovni 2 metrů pro lepší plodnost.

 

8.5.2013

 

 

 

30.3.2014

 

V půli března jsem muchovník hodně ostříhala a na konci března vykvetl. Nádhera! První foto je těsně před rozkvetením.

 

 

6.4.2014 Pořád ještě bez listů, ale v plném květu.

 

 

14.6.2014 Začíná též dozrávat tento muchovník, A. lamarckii "Vicky". Oproti A. alnifolia "Martin" jsou plody třetinové velikosti a co do množtví jich je na tak velký strom málo. Je to první úroda, třeba příště bude úroda bohatší... Ale ta chuť! Slaďoučká, opravdu luxusní!

 

 

14.6.2015 Po roce zase máme zralé plody. Jenže letos jich je méně než loni, za to strom roste jak o závod, a to ho stříhám dosti masivně. Na balkón je tento muchovník až moc vzrůstný.

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--