Žijeme s teddy králíčky

Schizandra chinensis (Klanopraška čínská)

 

Popis rostliny:

Klanopraška je pomalu rostoucí dřevitá keřová liána s pravotočivým stonkem. Dorůstá v našich podmínkách 4 až 6 metrů. Listy jsou světlezelené, opadavé, lesklé, střídavé, podlouhlé, na konci zašpičatělé s dlouhými červenými až červenohnědými řapíky. Květy jsou krémově bílé až narůžovělé, vonné. Schizandra začíná kvést čtvrtým rokem, nejdříve se objevují jen samčí květy, v dalších letech i samičí. Květy vyrůstají v úžlabí listů na letorostech. Schizandra je cizosprašná a na to, aby plodila, potřebujeme mít více rostlin. Plody jsou červené, kulovité bobule tvoří válcovitý hrozen. V bobulích jsou jedna až dvě semena, žlutá, ledvinovitého tvaru.

 

Zemina:

Schizandra potřebuje výživnou půdu, propustnou, s dostatkem humusu. Zaléváme přiměřeně, nesnáší suchou ani dlouhodobě rozbahněnou půdu. Pravidělně přihnojujeme.

 

Pěstování:

Klanopraška dobře snáší podmínky našeho klimatu. Doporučuje se pěstovat v polostínu, ale já jí mám na jižním balkóně v 70 litrovém kontejneru a doslova mi "bují". Klanopraška snáší mrazy až do -35°C, jen pozdní jarní mrazíky mohou napučelou rostlinu poškodit. Je to liána, potřebuje opěrnou konstrukci.

 

Řez:

Klanopraška nepotřebuje řez.

 

Rozmnožování:

Klanoprašku můžeme vypěstovat ze semen, je to však způsob pracný a náročný na čas. Z čerstvých plodů získáme pouze cca 30% zralých semen, většina jich dozrává po stratifikaci, která je proto velmi důležitá. Stratifikaci provedeme tak, že semena 6 až 8 týdnů před jarním výsevem promícháme s propraným hrubozrnným štěrkopískem v poměru 1:3. Směs skladujeme v dřevěné nádobě při teplotě 10 až 15°C. Vždy po 10 dnech promícháme a provlhčíme. Vyséváme do půdy 1,5 cm.

Lehčí způsob množení je pomocí odkopků s kořeny.

Další, problematičtější způsob rozmnožování, je řízkování. Na lepší zakořenění lze použít stimulátor pro špatně kořenící dřeviny. Řízky mají být polovyzrálé se čtyřmi až pěti očky.

 

Léčivé účinky:

Schizandra chinensis bývá nazývána "Strom pěti chutí", kyselé, hořké, sladké, palčivé a slané.

Všechny části rostliny obsahují stimulující látky, které příznivě ovlivňují a posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní a fyzickou aktivitu, snižují únavu, zahánějí spánek a působí antidepresivně. Pro posilující čaje se používají v srpnu trhané listy. Čerstvé listy obsahují nejvíce účinných látek, sušením se snižuje účinek. Ze semen, která jsou nejbohatší na stimulující látky, se připravují lihové výluhy.

 

Toto je čtyřletá Schizandra chinensis, umístěna celoročně na balkóně. Foceno 17.6.2012

 

 

 

8.5.2013 Hurá! Klanopraška mi poprvé vykvetla!

 

 

 

26.6.2013

 

 

 

19.4.2014 Klanopraška již kvete!

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--