Žijeme s teddy králíčky

Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný)

 

Popis rostliny:

Jinan je pomalu rostoucí opadavý jehličnan, který patří k nejstarším rostlinám na zemi. Je velice odolný ať již vůči klimatickým změnám, přírodním živlům, nebo znečištěnému prostředí. Strom dosahuje výšky až 30 m a šíře až 9 metrů. Roste velice pomalu, plodit začíná až kolem 35. roku, dožít se může až dvou tisíců let. Jehlice ginka jsou podobné spíše listům, mají tvar dvoulaločného vějíře. Rostliny jsou samčí nebo samičí, ale větve samičích mohou být naroubovány na rostlinu samčí a naopak. Plody samičích rostlin mohou zapáchat.

 

Zemina:

Jinan nemá zvláštní nároky na zeminu, roste snad ve všem. Volíme zeminu dobře propustnou, sušší, jílovitou, lehce kyselou. Snáší přísušek.

 

Pěstování:

Ginko roste prakticky v jakýchkoli podmínkách. Vhodné je slunné místo. Starší rostliny jsou mrazuodolné, mladé rostliny ne. Pokud máme mladý semenáček ginka v kontejneru, zimujeme tak, aby rostlina nevymrzla.

 

Rozmnožování:

Před třemi lety jsem dostala několik semen ginka s hodně podivným návodem na pěstování. V návodu se uvádělo, aby se semena máčela minimálně 4 hodiny ve vodě při teplotě cca 60°C. Zkusila jsem to - po svém... Semena jsem hodila do rychlovarné konvice a po dobu 4 hodin jsem každou chvíli konvici zapnula. Chvílemi tam nejspíš bylo více jak 60°C, pak voda zase téměř vystydla. Semena jsem zasadila a čekala. Vzešla všechna! První zimu jsem všechny semenáčky umístila do obýváku. Přes léto ginka byla na přímém slunci na balkóně a výborně prospívala. Druhou zimu jsem opět přenesla stromečky do bytu a dva jsem nechala venku. Všude se píše, že i velmi mladé rostlinky vydrží mráz, zkusila jsem to. V bytě mi ginka přežila, venku obě zmrzla. Opět jsem semenáčky celé léto měla na balkóně. Třetí zima byla horší, opět rostliny byly v bytě. Jenže velmi brzy začaly obrážet. Proto jsem je už v březnu vynesla na balkón, kde mi o měsíc později prošly mrazem -8°C. Listy byly spálené, opadaly. Další měsíc jsem nevěděla, zda to ginka přežila. Pak mohutně obrazila...

 

(Byla jsem jediná, komu darovaná semena ginka vzešla. Ostatní je pouze zasadili bez máčení v teplé až hodně teplé vodě...)

 

Toto je tříletý stromeček Jinanu dvoulaločného (foceno 17.6.2012)

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--