Žijeme s teddy králíčky

Callisia fragrans (Kalisie voňavá)

 

Popis rostliny:

Kalisie pochází z tropiské Ameriky, která se jako léčivka začala pěstovat jako pokojová rostlina. Je to vytrvalá bylina se dvěma typy výhonů. Vertikální výhony mají masité listy řazené střídavě, dorůstají 50 až 100 cm výšky. Listy jsou 20-30 cm dlouhé a 5-6 cm široké. Připomínají kukuřici. U dospělých rostlin vyrůstají z hlavního výhonu nafialovělé oddenky složené z kolének a jsou ukončené rozetou listů. Tyto oddenky rostou horizontálně až splývavě. Starší rostliny vykvétají v dlouhých vijanech s bílými kvítky, které intenzivně voní.

 

Zemina:

Běžný substrát, který v době vegetace udržujeme vlhký. Vzhledem k tomu, že kalisie rychle a bujně roste, doporučuje se přihnojovat plným hnojivem.

 

Pěstování:

Kalisii pěstujeme jako přenosnou rostlinu, protože nesnáší chlad a mráz. Vyhovuje jí polostín, pokud ji letníme, nesmí přijít na přímé slunce, hrozí pak popálení listů. Zaléváme ji tak, aby substrát byl stále vlhký, má ráda i rosení listů. Pokud ji letníme, přenášíme ji na stinné či polostinné stanoviště až pozdě na jaře, kdy nehrozí nebezpečí jarních mrazíků. Na podzim ji stěhujeme domů, jakmile teploty klesnou pod 10°C. Zimujeme ji buď běžně v bytě nebo v chladnější místnosti, kdy omezíme zálivku.

 

Rozmnožování:

Odřízneme horizontální výhony a ponoříme do vody. Kalisie koření z kolének a po cca třech týdnech ji můžeme zasadit.

 

Léčivé účinky:

Kalisie má silné detoxikační účinky, aktivuje imunitní systém, působí protinádorově. Pomáhá při léčbě zánětů žaludku a střev, při léčbě vředů, používá se při zánětech žlučníku a žlučových cest, ledvin a močových cest, při diabetu. Užívání je vhodné i při ženských onemocněních. Kalisie výborný antioxidant. Zevně se kalisie používá bolestech kloubů, na bradavice, na hojení jizev a při kožních problémech.

 

Používají se listy nebo oddenky, které se před použitím dají do PET sáčků a uloží do ledničky. Listy můžeme použít již po 3 dnech po uložení, kolínka ukládáme do ledničky na 14 dní. Chladem se v oddělených částech rostliny tvoří biogenní stimulátory, které násobí účinnost. Rostlina se využívá pro léčení, až když oddenky mají minimálně 9 kolének.

 

(Zpracování a užívání je přejato z materiálů, které nám při nákupu poskytlo Krakonošovo zahradnictví Šír v Kruhu)

 

Extrakt z listů (nemoci zažívacího traktu, cukrovka):

Jeden velký list nebo dva menší dáme na 3 dny do igelitového sáčku do ledničky. Pak natrháme na kousky a zalijeme 0,7 l vařící vody a 10 až 15 minut pomalu vaříme ve skleněné nádobě. Pak zabalíme do deky a necháme pomalu vychladnout.

Užíváme 3 x denně 50 ml  40 minut před jídlem po dobu 10 dnů. Kůra se opakuje po 14 dnech.

 

Tinktura z kolének (polypy, myomy, fibromy)

50 kolének naložíme do 0,5 l vodky. Vše necháme 10 dnů louhovat ve tmě, pak zcedíme.

Užívání:

První kůra:

První den ráno a večer 40 minut před jídlem nakapeme  do 30 ml vody 10 kapek extraktu a vypijeme.

Každý další den vždy přidáme o 1 kapku více, až dojdeme k 35 kapkám. Pak dávku opět den po dni po kapce snižujeme, až dojdeme opět k 10 kapkám. Pak si dáme týden přestávku.

Druhá kůra:

Stejný postup, jako při první kůře. Po ukončení druhé kůry si dáme týden přestávku.

Třetí a další kůry:

Stejné schéma užívání, pouze pijeme extrakt s vodou 3 x denně. Po třetí a dalších kůrách děláme v užívání přestávku 10 dní.

 

Toto je naše Kalisie voňavá. Je focena 17.6.2012. Listy má trošku popálené od sluníčka, zkoušela jsem ji dát na balkón, ale není tam žádné stínění. Proto jsem ji přenesla zpátky domů. Je to taková naše "Adéla" (ještě nevečeřela)... Škoda, že ji není s čím porovnat. Je opravdu velká.

 

 

"Adéla" nás asi brzy vytlačí z bytu... Foceno 5.7.2012

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--