Žijeme s teddy králíčky

Eleutherococcus senticosus (Eleuterokok trnitý)

 

Popis rostliny:

Eleuterokok je vytrvalý keř, dorůstající 1 až 3 metrů. Pochází z Dálného Východu a Číny, je možné ho pěstovat i v našich podmínkách. Stonek i řapíky jsou hustě pokryté jehlicovitými trny. Listy jsou dlouze řapíkaté, pětičetné, s eliptickými lístky, na okrajích dvojitě zubatými. Květy jsou drobné, vyrůstají na vrcholech větví v kulovitých okolících. Eleuterokok kvete počátkem léta. Plody jsou černé bobule. Dřeň kořenů je hnědožluté barvy, intenzivně zapáchá a chutná velmi palčivě.

 

Zemina:

Eleuterokok jsem zasadila do běžného zahradnického substrátu, nesehnala jsem žádné jiné pěstitelské rady.

 

Pěstování.

Eleuterokok je nenáročný na pěstování, lze ho pěstovat celoročně venku. V domovině roste ve smíšených a listnatých lesích, na sutích bez přímého slunečního svitu. Proto jsou mladé rostliny náchylné na popálení od sluníčka, musíme je přistínit.

 

Léčivé účinky:

Eleuterokok je od nepaměti používán jako adaptogen, tj. pomáhá tělu dosáhnout harmonie s prostředím, a také jako afrodisiakum. Kořeny sbíráme na podzim, rozřežema na malé kousky a sušíme na stinném místě nebo na umělém teple do 50°C. Droga má po usušení aromatický zápach, jako po pepři a palčivou chuť.

 

Droga výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu, snižuje pocit únavy a stresu, uplatňuje se jako prevence cévních onemocnění a diabetu. Dále se používá proti depresím, ke zlešení kvality spánku a ostrosti vidění. Mírně zvyšuje krevní tlak, proto se nedoporučuje pro lidi s hypertenzí.

 

Odvar: Denní doporučená dávka drogy je 2-3 gramy.

Tinktura: 50 gramů suchých kořenů naložíme na 10 dní do 0,5 litru vodky. Užíváme 2x až 3x čajovou lžičku denně na lačno. Po 14 dnech užívání si dáme pauzu.

 

(Sama s eleuterokokem nemám pěstitelské zkušenosti. Návod na pěstování a přípravu drogy jsem čerpala od zahradnictví ADAVO, kde jsem rostlinu koupila.)

 

Toto je můj Eleuterokok trnitý, focený 17.6.2012. Květy a některé listy jsem musela ostříhat, byly velmi masivně napadeny mšicemi. Na první fotce je rostlina zbavená stínění, druhá fotka je reálná, focená při zastínení rostliny. Přímé slunce mi eleuterokok popálilo, vymyslela jsem toto. Je to jednoduché, levné, praktické a hlavně funkční.

 

 

 

26.4.2013 Eleuterokok přezimoval bezvadně a na jaře krásně obrazil.

 

 

 

26.4.2014 Rostlina přezimovala venku naprosto bez problému.

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--