Žijeme s teddy králíčky

Coffea arabica (Kávovník)

 

Popis rostliny:

Kávovník je remontantní stálezelený strom nebo keř. Větve jsou tuhé, mladé rostou vzpřímeně, starší pak vodorovně až splývavě a jsou hustě olistěné. Listy jsou neopadavé, sytě tmavě zelené, kožovité, oválné až podlouhle vejčité, zašpičatělé a na okrajích zvlněné, s krátkým řapíkem. Květy jsou bílé, vonné, bohatě zozeseté po celé délce větví. Vyrůstají v paždí listů na starších větvích.  Jsou samosprašné. Plody jsou dvousemenné peckovice.

 

Zemina:

Zemina musí být kyprá, provdušněná, s dostatkem humusu, bez vápníku, kyselá, ideální pH 4,2 - 5,1 Čím je půda bohatší na živiny, tím menší je hloubka, do které kořeny pronikají. Kávovníku musíme dodávat pravidelně všechny živiny. Dusík a ve zvýšeném množství draslík a fosfor. Fosfor je potřebný při kvetení a vývoji plodů. V menším množství přidáváme hořčík, železo a bór. Při nedostatku vápníku odumírají konečky kořínků. Přihnojujeme 1 x za 14 dní. Kávovník pravidelně přesazujeme, protože pokud kořeny zaplní celý prostor květináče, rostlina nemá potřebné živiny. Při nedostatku živin dochází k žloutnutí a hnědnutí listů a jejich opadu.

 

Pěstování:

Ačkoli se na webech nabízejících mladé rostlinky kávovníků můžete dočíst, že pěstování kávovníků je nenáročné, není to přesné! Kávovník potřebuje naprosto specifické podmínky a pokud nejsou v naprosté rovnováze světlo, teplo, zálivka a výživa, živoří. A z vlastní zkušenosti vím, že stačí rostlinu posunout o metr a místo bující, kvetoucí a plodící rostlinky máte rostlinu, která skomírá.

Umístění: Kávovník má rád rozptýlené světlo, nesmí být na přímém slunci. Kávovník NELETNÍME, špatně snáší jakékoli výkyvy.

Teplota: V létě vyšší nad 22°C, v zimě nejméně 13°C. Optimální letní teplota by měla být 22-25°C, s maximální hranicí do 30°C. Kávovník je velmi citlivý na podchlazení, mráz nesnáší vůbec.

Závlaha: V mládí jsou kořeny citlivé na přemokření, je zde riziko hniloby. Rozvoji kořenového systému pomůžeme mírnou závlahou, která nutí kořeny tahat se za vodou. Pravidelná a silnější závlaha je nutná hlavně k vyvolání kvetení a tvorby plodů. Kávovník je velmi citlivý na přeschnutí, často začnou opadávat listy a na větvích se objeví holiny, které se mnohdy už neolistí. Listy ale mohou žloutnout a opadávat také přemokřením. Nevhodné je zalévání podmokem do misky, protože spodní vrstvy jsou dlouhodobě mřemokřelé. Jak při přeschnutí, tak při přemokření dochází k úhynu kořenů a časem i celé rostliny. Nejlepší způsob závlahy je tento: Rostlinu důkladně zalejeme, až voda steče do podmisky. Co rostlina za hodinu nevypije, z misky odstraníme. Kávovník má rád rosení listů (někdy takto přihnojuji železem).

 

Řez:

Zaštipujeme dlouhé větve, aby se koruna zahustila, vyřežeme mezipatra a uříznutím vrcholu regulujeme výšku. Kávovník musí mít dostatek dlouhých a plodných větví, stejně důležité je i množství listů, které regulují zastínění.

 

Rozmnožování:

Kávovník se velmi snadno množí semeny, ale semena rychle ztrácejí na klíčivosti. Čerstvá semena do osmi týdnů mají klíčivost cca 94%, po půl roce je klíčivost už jen 20%.

 

Měla jsem kávovník starý cca 17 let. Byl umístěný cca 2,5 metru od jižního okna. Nádherně rostl, kvetl, plodil. Jenže do této rostlinné idylky přišlo stěhování. Byl prosinec a mrzlo. Byť byl kávovník na mrazu cca 30 vteřin, než jsme ho přenesli, zmrzl. Živý zůstal pouze kmínek, který sice obrazil, ale stromečku se nedařilo. Živořil cca rok a pak boj o přežití prohrál.

 

Koupili jsme nyní mladou rostlinku (foceno 17.6.2012). Zatím se snažím najít takové umístění, které by kávovníku přesně vyhovovalo. Snad se mi to povede.

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Až se Vám život bude zdát fádní, můžete si ho obohatit. Můžete se obohatit, o lásku, o radost, o zážitky. Toto jsou stránky plné chlupatých ušáků a exotických rostlin.

 

  

TOPlist

--

--

--